پوست صورت انسان خاصیت ارتجاع پذیری دارد. این موضوع به معنی این است که پوست صورت می‌تواند شکل اولیه خود را پس از کشیده شدن یا قرار گرفتن تحت فشار حفظ کند و این ویژگی برای حفظ ظاهر، بسیار مهم می‌باشد. متأسفانه، با افزایش سن، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل بر روی پوست چین‌وچروک ایجادشده و پوست بعضی از نقاط بدن به‌تدریج دچار افتادگی می‌شود. یکی از روش‌های اجتناب از ایجاد چروک دور چشم این است که فرد هیچ‌گاه لبخند نزند، اخم ننماید یا با چشمان نیمه‌باز به اطراف نگاه نکند. با توجه به اینکه انجام این کارها غیرممکن می‌باشد، اکثر افراد به دنبال یافتن راه‌های جایگزین برای اصلاح چروک صورت و رفع خط اخم هستند. با تزریق بوتاکس میتوانید زیبایی از دست رفته ی صورت خود را برگردانید.

علت‌ها و دلایل


بالا رفتن سن یکی از دلایل اصلی ایجاد چین و چروک دور چشم است. در زمان جوانی، پوست سرشار از کلاژن و الاستین است، اما با افزایش سن، به‌تدریج سطح کلاژن و الاستین پوست کاهش پیدا می‌کند و خطوط پا کلاغی در اطراف چشم ظاهر میشود. علاوه بر این، عضلات صورت نیز به‌تدریج با بالا رفتن سن ضعیف می‌شوند. تمام این شرایط در کنار هم باعث می‌شوند حفظ جوانی و صاف بودن پوست صورت به‌تدریج سخت‌تر شود.

آسیب واردشده درنتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز دومین عامل اصلی تأثیرگذار در ایجاد چین و چروک و سیاهی دور چشم است. به‌این‌ترتیب آسیب واردشده به خاطر نور خورشید می‌تواند ظاهر پوست را تحت تأثیر قرار دهد. به همین خاطر لازم است که مراقبت از پوست از سنین پایین آغاز شود. در سنین بالاتر، هنگامی‌که خطوط و چین‌وچروک‌های ریز در پوست ظاهر شوند، خلاص شدن از دست چروک اطراف چشم و ایجاد ظاهر مناسب برای پوست، سخت‌تر از قبل خواهد بود.

جالب توجه است که بدانیم بسیاری از مردان و زنان چین و چروک زیر چشم را در اواسط دهه ۲۰ سالگی عمر خود مشاهده می‌کنند. به‌این‌ترتیب اکثر افراد هنگام اطلاع از ایجاد این مشکل در این سنین شگفت‌زده می‌شوند. با توجه به اینکه لبخند زدن، اخم کردن، نگاه کردن با چشم نیمه‌باز و خندیدن همگی می‌توانند پوست گوشه‌های چشم را دچار چروک کنند، می‌توان گفت که اجتناب از ایجاد این مشکل سخت و دشوار است.

راه‌ها و روش‌های درمان چروک دور چشم 

  • تزریق بوتاکس
  • تزریق ژل
  • لیزر
  • هایفوتراپی

 

منبع : کلینیک سیب سرخ