چشم‌ها اولین عضوی هستند که در هنگام صحبت با افراد به آن توجه می‌شود. علت افتادگی پلک چشم ، خستگی یا پف زیر چشم افزایش سن است و این مشکلات می‌تواند بر ظاهر فرد تأثیر جدی داشته باشند. چربی بیش‌ازحد، چین‌وچروک و افتادگی پلک می‌تواند یک ظاهر خسته و پیر برای فرد به همراه داشته باشد. افتادگی پلک (پتوز) به افتادگی پلک فوقانی اطلاق می‌شود. فرم خفیف بیماری افتادگی پلک در حد افتادگی بالای مردمک چشم می‌باشد ولی در موارد شدیدتر افتادگی پلک منجر به پوشاندن قسمتی از مردمک شده به‌طوری‌که میدان بینایی فوقانی را کاهش می‌دهد. پتوز می‌تواند: یک یا هر دو چشم را درگیر کند، وراثتی باشد، در بدو تولد بروز کند و یا در سنین بالاتر اتفاق بیفتد.افتادگی مادر زادی پلک به معنای وجود پتوز در بدو تولد می‌باشد. اگر کودکی با پتوز متوسط تا شدید متولد شود، ممکن است برای تکامل بینایی نیازمند درمان فوری باشد. پتوز مادرزادی اغلب در اثر نقص در تکامل عضله بالابرنده پلک فوقانی که عضله لواتور نام دارد، اتفاق می‌افتد. اگرچه معمولاً یک اختلال مجزا می‌باشد، ولی در موارد مادرزادی، ممکن است همراه با اختلالات زیر باشد:
اختلال حرکات چشمی بیماری‌های عضلانی تومورهای پلک یا سایر تومورها اختلالات عصبی.

هر سال، هزاران زن و مرد از عمل جراحی بلفاروپلاستی (افتادگی پلک) برای بهبود وضعیت ظاهری خود استفاده می‌کنند. افتادگی پلک‌ها می‌تواند باعث شود ظاهر فرد پیرتر به نظر رسیده و نیز در زاویه دید فرد اشکال ایجاد شود. بلفاروپلاستی می‌تواند این مشکلات را برطرف کرده و نیز وضعیت پف و گودی زیر چشم که باعث خسته و پیر به نظر رسیدن فرد می‌شود را اصلاح نماید. در کلینیک زیبایی سیب سرخ، به‌منظور جوان‌سازی و شادابی چهره، جراحی پلک توسط متخصصین مجرب انجام می‌شود.

افراد مناسب برای عمل جراحی پلک

بلفاروپلاستی می‌تواند برای بهبود ظاهر و افزایش اعتمادبه‌نفس انجام شود، اما این روش درمانی برای از بین بردن پف زیر چشم نمی‌تواند برای شما یک ظاهر کاملاً متفاوت ایجاد کند. به همین خاطر لازم است هنگام انتخاب این روش درمانی انتظارات واقع‌بینانه داشته و به نکات زیر توجه شود:

  1. بهترین افراد برای عملجراحی زیبایی پلک، مردان و زنانی هستند که وضعیت فیزیکی مناسب و فیزیولوژی پایدار داشته باشند.
  2. در اکثر موارد عمل زیبایی پلک بر روی افراد دارای سن ۳۵ سال یا بیشتر انجام می‌شود. (درصورتی‌که افتادگی و ورم پلک ریشه فامیلی داشته باشد، ممکن است از عمل جراحی پلک در سنین پایین‌تر استفاده شود.)
  3. ابتلا به مشکلات تیروئید همچون کم‌کاری تیروئید و بیماری گریوز، خشکی چشم‌ها یا نداشتن اشک به میزان کافی، فشارخون بالا و نیز بیماری‌های قلبی و عروقی، همگی می‌تواند ریسک عمل جراحی بلفاروپلاستی را افزایش دهد.
  4. در صورت ابتلا به مشکل شبکیه جدا شده یا بیماری آب سیاه، قبل از انجام عمل جراحی با متخصص چشم خود صحبت نمایید.

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی (جراحی افتادگی پلک) عملی جراحی است که برای درمان افتادگی پلک انجام می‌شود. در حین این نوع عمل جراحی پلاستیک، پزشک پوست، عضله و گاهی اوقات چربی‌ای را که باعث افتادگی پوست اطراف چشم‌ها شده را برمی‌دارد.

منبع : کلینیک سیب سرخ