با بالا رفتن سن، خطوط خنده در اطراف چشم‌ها و دهان عمیق می‌شوند. با وجودی که لبخند زدن بهترین درمان برای بیماری‌ها می‌باشد، اما حرکت عضلات صورت در هنگام لبخند زدن و خندیدن باعث ایجاد خطوط و چین‌وچروک‌های خاص بر روی صورت می‌شود که در اصطلاح به آن‌ها خطوط خنده می‌گویند. خط لبخند ممکن است در هنگام جوانی و شادابی پوست حداقل باشد، اما با بالا رفتن سن، پوست وضعیت ارتجاع‌پذیری خود را از دست می‌دهد و این شرایط باعث ایجاد خطوط عمیق‌تر و قابل‌توجه بر روی صورت فرد می‌شودو نیاز به استفاده از انواع روش درمان خط خنده برای افراد بوجود می‌آید.

بسیاری از افراد خطوط خنده را به‌عنوان بخشی طبیعی از فرآیند افزایش سن می‌بینند، اما بسیاری از افراد دیگر به دنبال از بین بردن خط لبخندهستند. در کلینیک زیبایی سیب سرخ بهترین روش با توجه به عمق خط خنده و اخم و نوع پوست شما، توسط متخصص پوست انتخاب می‌شود تا با کم‌ترین عوارض و حداقل درد به نتیجه مطلوب برسید. درمان‌های ارائه‌شده در این کلینیک، پوست شمارا کشیده، محکم و جذاب خواهد کرد. عمیق‌ترین خطوط چهره شما توسط پزشکان کلینیک سیب سرخ درمان می‌شود تا در نهایت پوستی جوان، صاف و طبیعی داشته باشید.

چه چیزی باعث خط خنده می‌شود?


عوامل متعددی وجود دارند که می‌توانند خطوط لبخند را ایجاد کنند. همانطور که سن ما بالا می‌رود، صورت‌های ما به طور طبیعی اندکی از پری خود و پوست کشش خود را از دست می‌دهد. درست مانند عضلات سراسر بدن ما، عضلات صورت نیز می‌توانند در طول زمان تضعیف شود، و در نتیجه چین و چروک در اطراف دهان ما ایجاد شود. وراثت نیز می‌تواند عامل تاثیرگذار باشد. اگر والدین شما یا سایر اعضای خانواده تان خط لبخند دارند، احتمال زیادی وجود دارد که شما نیز خط خنده پیدا کنید. دو عامل آخر که کم اهمیت هم نیستند شامل سیگار کشیدن و آسیب پوست در اثر خورشید می‌باشند.

درمان‌های خط خنده

1- تزریق ژل

خطوط لبخند با تزریق فیلرهای پوستی درمان می‌شوند. ژل به طور مستقیم به خطوط تزریق می‌شود. انواع متعددی از محصولات فیلر تزریقی معمولا برای خطوط لبخند استفاده می‎شوند. فیلرها در انواع مختلفی وجود دارند؛ دائمی، نیمه دائمی و غیر دائمی. از این گذشته، رایج‌ترین آن‌ها نوع غیر دائمی است زیرا اثرات آن موقت هستند و می‌توانند به راحتی بازگردانده شوند. فیلر دائمی تنها می‌تواند با جراحی برداشته شود. هنگامی که ژل زیر پوست قرار می‌گیرد، حجم را افزایش می‌دهد، پوست را از داخل پر می‌کند و موجب صاف‌تر شدن خطوط لبخند می‌شود.

 

2- تزریق چربی
یکی دیگر از راه‌های پر کردن خطوط خنده، استفاده از چربی‌های خود فرد است. چربی با استفاده از لیپوساکشن به صورت بی خطر از ناحیه دیگر بدن برداشته می‌شود، و در سرنگ جمع می‌شود. سپس با دقت به داخل خطوط خنده تزریق می‌شود تا آن‌ها را پر کند و صاف نماید. تزریق چربی می‌تواند سال‌ها دوام داشته باشد. 

3-تزریق بوتاکس

درمان بوتاکس برای خطوط خنده یک روش حساس است، اگرچه ممکن است یک درمان تزریقی ساده روی سطح پوست به نظر برسد. بوتاکس شامل نوروتوکسین بوتولینوم است که یک عامل بیولوژیک بسیار قوی می‌باشد. اگر این تزریق تصویب شده توسط FDA  به مقدار اشتباه استفاده شود یا به عضله اشتباه و یا به صورت نادرست تزریق شود، می‌تواند به عوارض جانبی قابل توجهی منجر شود. بنابراین، بیماران باید متخصص پزشکی را انتخاب کنند که برای ارائه درمان بوتاکس واجد شرایط و مجهز باشد . خندیدن و لبخند زدن باعث می‌شود که پوست به طور مرتب در یک ناحیه دچار چروک شود و بافت‌های زیرین در آن ناحیه از بین می‌روند. خطوط خنده در اثر فعالیت بیش از حد عضلات زیرین ایجاد خواهند شد. بوتاکس را می‌توان به طور مستقیم به این عضلات تزریق کرد تا بلافاصله آرام شوند. این کار باعث می‌شود که پوست نرمتر شود، خطوط برطرف گردند و پوست چروک نمی‌شود. وقتی که سم بوتولینوم وارد عضله هدف می‌شود، از ورود پالس عصبی به آن عضله جلوگیری می‌کند. در نتیجه، عضله تقریبا بلافاصله آرام خواهد شد. پوستی که روی عضلات قرار می‌گیرد، صاف‌تر می‌شود و خطوط و چین و چروک عمیقی که در اثر این عضله ایجاد شده صاف می‌شوند و به تدریج ناپدید می‌گردند.

هایفو درمانی خطوط خنده

این فن آوری از‌هایفو (اولتراسوند متمرکز با شدت بالا) برای ایجاد انعقاد پوستی در لایه هدف استفاده می‌کند. اثر میکرو گرمایی حاصل از‌هایفو نقاط یکنواختی در داخل پوست ایجاد می‌کند که به نوبه خود باعث رشد کلاژن، لیفت صورت و سفت شدن پوست در آن ناحیه می‌شود. لایه اصلی که در لیفت صورت با‌هایفو تحت درمان  قرار می‌گیرد، لایه SMAS است. لایه سطحی عضلانی آپونوروتیک (SMAS) یک لایه عمیق بافتی است که در داخل پوست قرار دارد و از ساختارهای مهم برای صورت محافظت می‌کند. لیفت صورت به صورت جراحی این لایه را هدف قرار می‌دهد تا لیفت صورت را ایجاد کند. لیفت صورت با‌هایفو عمل لیفت و جوانسازی را در این لایه انجام می‌دهد و بنابراین علائم پیری را کاهش می‌دهد.

 

لیفت با نخ

استفاده از نخ‌های نامرئی يك روش مفيد برای پيشگيری از تغييرات پوستی وابسته به سن می‌باشد. اين روش نتايج عالی زيبایی داشته و برای مدت‌ها ماندگاری دارد. اين روش قادر است يك ليفت مناسب برای آن دسته از افرادی كه بنا به دلايل زياد تمایلی به انجام عمل جراحی به سبك كلاسيك ندارند، فراهم سازد. از اين روش جهت از بین بردن چین‌وچروک صورت و بدن، کاهش قابل‌توجه و ازبین بردن خط خنده و كاهش افتادگی فك، ليفت ابرو و گردن، از بین بردن خط لبخند و حتی امروزه جهت ليفت واژن و بازوها هم استفاده می‌شود.

 

لیزر درمانی

لیزر درمانی نقش مؤثر در کاهش خطوط نازولابیال و خطوط دور دهان و خط لبخند برای یک دوره زمانی طولانی دارد. مهم‌ترین مزیت این روش درمانی دوره بهبودی کوتاه آن است که می‌تواند مزایای اضافی در ارتباط با بهبود وضعیت و ساختار پوست و رفع سایر خطوط و ترک‌های ریز پوست و کاهش اندازه منافذ باز پوست را به همراه داشته باشد. این روش درمانی می‌تواند تأثیر قابل‌توجه در کاهش ظاهر چین‌وچروک‌ها و خطوط ریز ایجادشده بر روی پوست و به‌طور خاص ازبین بردن خط خنده داشته باشد. این روش نه‌ تنها می‌تواند فرآیند تولید کلاژن پوست را تحریک کند، بلکه علاوه بر این پوست اطراف نواحی تحت درمان را با بافت سالم جایگزین می‌نماید.

 

منبع : کلینیک سیب سرخ